191960-352x500Osho w książce „Radość. Poczucie szczęścia, które masz w sobie” zastanawia się nad istotą szczęścia. Szczęścia o które tak bardzo zabiegamy. Osho analizuje radość niczym doświadczony chirurg. Rozkłada ją na czynniki pierwsze, chce zbliżyć się i pokazać czytelnikowi najczystszą prawdę. Prawdę, która dla wielu będzie trudna i zaskakująca.

W swojej książce Osho traktuje radość jako naturalną cechę człowieka. Jako coś nierozłącznego z nami. Coś, co w nas tkwi, a z czym czasami tracimy kontakt.

„Szczęście nie ma nic wspólnego z niczym. Jest nieoczekiwanym, rozluźnionym, lekkim stanem twojego samopoczucie. Ono zawsze jest; nie przychodzi i nie odchodzi. Jest częścią ciebie, tak jak twoje oddychanie, bicie serca, krew płynąca w twoim ciele.”

Osho zwraca uwagę na sposoby poszukiwania szczęścia, które zazwyczaj kierujemy na zewnątrz. Upatrujemy szczęścia w czynnikach zewnętrznych, często od nas niezależnych. I gubimy, przegapiamy szczęście, które jest w nas. Nie zauważamy go.  Książka „Radość. Poczucie szczęścia, które masz w sobie” to nie tylko traktat o szczęściu. Osho zwraca także uwagę czytelników na zachowania i cechy, które utrudniają osiągnięcie pełnego zadowolenia z życia. Pycha, wrogość, brak ufności, ciągła gonitwa – to tylko niektóre z nich. Niejednokrotnie to właśnie przez te negatywne emocje tak trudno jest nam dostrzec czystą istotę radości.

To niewątpliwie trudne i wymagające, by przyjąć szczęście jako naturalny stan i część siebie. Według autora dopiero to pogodzenie, zrozumienie, to doświadczenie pozwoli zrzucić z siebie ciężar nieustannego pragnienia, zdobywania, poszukiwania.

Książka napisana jest przystępnie i lekko. Czyta się ją z zaciekawieniem, a każda strona przywołuje inne emocje i budzi inne mechanizmy. Ta publikacja jest pełna mądrości. Życiowej, czystej mądrości. Nie każdy musi się z nią zgadzać, nie każdy musi podążać tą samą drogą, ale niewątpliwie „Radość. Poczucie szczęścia, które masz w sobie” otwiera oczy i motywuje do autorefleksji.

katarzyna hanna binkiewicz

krytykat

 

Reklamy