Tagi

, ,

ll23 maja, kiedy po raz pierwszy obchodzony będzie w Polsce Dzień Teatru Publicznego, widzowie otrzymają możliwość zakupu biletu na spektakle za symboliczne 2,5 zł w ramach akcji „Bilet za 250 groszy”. Udział w przedsięwzięciu zadeklarowało do tej pory ponad 100 teatrów publicznych z całej Polski, które pokażą swoje najlepsze przedstawienia dla dorosłych i dzieci. Akcja zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprzedaż biletów ruszy 11 maja i będzie się odbywać tylko w kasach teatrów (biletów nie można rezerwować przez internet). Lista teatrów i miast biorących udział w akcji nieustająco się powiększa i jest dostępna na stronie www.

W Warszawie repertuar wygląda następująco:

Teatr Ateneum„Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Bogusław Linda)

Teatr Baj„Nie ma… nie ma… jest” (reż. Andrzej Bocian)

Teatr Dramatyczny„Młody Stalin” (reż. Ondrej Spišak), „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” (reż. Wojciech Urbański) i „Kabaret na Koniec Świata” (reż. Wawrzyniec Kostrzewsk)

Teatr Guliwer„Czerwony Kapturek” (reż. Piotr Tomaszuk)

Teatr Komedia„Jak na wulkanie” (reż. Tomasz Dutkiewicz)

Teatr Lalka„Kopciuszek” (reż. Josef Krofta)

Teatr Muzyczny Roma„Alicja w Krainie Czarów” (reż. Cezary Domagała)

Teatr Narodowy„Królowa Śniegu” (reż. Piotr Cieplak), „Tango” (reż. Jerzy Jarocki), „Msza za miasto Arras” (monodram Janusza Gajosa)

Teatr Ochoty„33 powieści, które każdy powinien znać” (zespół aktorski pod opieką artystyczną Igora Gorzkowskiego)

Teatr Polski„Król Lear” (reż. Jacques Lassalle)

Teatr Powszechny„Sex, drugs & rock’n’roll” (reż. Aneta Groszyńska)

TR Warszawa / Nowy Teatr„Anioły w Ameryce” (reż. Krzysztof Warlikowski)

Teatr Rampa„RENT” (reż. Jakub Szydłowski)

Teatr Studio„Oniegin” (reż. Irena Jun) i „Utalentowany pan Ripley” (reż. Radosław Rychcik)

Teatr Syrena„Hallo Szpicbródka” (reż. Wojciech Kościelniak)

Teatr Współczesny„Hamlet” (reż. Maciej Englert)

Teatr Żydowski„Ruchele wychodzi za mąż” (reż. Jacek Papis)

Satyryczne rysunki teatralne i akcje miejskie połączone z malowaniem murali

Akcję poprzedzi kampania outdoorowa Przeżyjemy w teatrze, w ramach której zaprezentowane zostaną rysunki czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Andrzeja Wieteszki, Przemka Trusta Truścińskiego). Prace będą komentowały rzeczywistość
lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Plakaty pojawią się w polskich miastach w dwóch odsłonach kampanii (kwiecień/maj, październik/listopad).

Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będzie seria murali artystycznych, powstających w różnych miastach. W Warszawie jego namalowania podjął się Jakub Woynarowski a we Wrocławiu Sławek Zbiok Czajkowski.

Spacerowniki teatralne

Letnia edycja obchodów to także organizowane od czerwca „Spacerowniki”
– tematyczne spacery teatralne dla mieszkańców miast, prowadzone przez miejskich przewodników, ale także znanych i cenionych artystów.

Proponowane trasy mają zachęcać poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę
do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne. W Warszawie ruszymy m.in.
szlakiem wybitnych osobowości polskiego teatru, ścieżkami kawiarni artystycznych i literackich oraz zorganizujemy spacery tylko dla dzieci.

O miejscach szczególnie ważnych dla historii teatru mają informować w stolicy specjalne tablice informacyjne na wybranych budynkach teatralnych (w miejscach zarówno współczesnych jak
i historycznych). Przy pomocy umieszczonego na nich QR kodu będą odsyłały na stronę internetową spacerownika, gdzie znajdą się szersze opisy wybranych miejsc (zilustrowane fotografiami).

Konkurs Fotografii Teatralnej

Jesienią zaprezentujemy widzom w całej Polsce fotograficzne prace laureatów ogłoszonego w 2014 roku przez Instytut Teatralny Konkursu Fotografii Teatralnej. Osoby nadsyłające swoje zdjęcia walczą w dwóch kategoriach: fotografii dokumentujących proces pracy i powstały w wyniku tej pracy spektakl oraz w kategorii „Teatralne zdjęcie sezonu”, która pozostawia fotografikom dowolność
w interpretacji tematu.

Obchodom jubileuszu towarzyszyć będą także przygotowywane wspólnie z Google Cultural Institute wystawy wirtualne (na stronie www.250teatr.pl już dziś można oglądać dwie z nich: „Polski teatr publiczny. 1765 – 2015” i „250 lat Teatru Narodowego”) oraz panele dyskusyjne
i debaty wokół teatru publicznego.

Finał obchodów

Początek dziejów instytucjonalnego teatru publicznego miał miejsce wraz z premierą „Natrętów” Józefa Bielawskiego (daną w listopadowy wieczór 1765 roku). Dlatego też właśnie w listopadzie – a dokładnie 28 listopada – zaplanowaliśmy finał zainaugurowanego we wrześniu 2013 roku Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, który będzie zarazem uroczystym zamknięciem obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

W ramach zakończonego rok temu konkursu projektów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowano realizację 22 spektakli, które automatycznie przeszły do trwającego obecnie konkursu inscenizacji. Do tego ostatniego wciąż mogą zgłaszać się realizacje sceniczne polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza, których premiera odbyła/odbędzie się pomiędzy 26 września 2013 a 31 sierpnia 2015 roku.

Podczas wielkiego finału „Klasyki Żywej” zostaną zagrane wszystkie spektakle konkursowe oraz przyznane nagrody indywidualne i zespołowe, w tym Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego, z przeznaczeniem na realizację wybranej przez nagrodzonego pozycji repertuarowej do końca sezonu 2016/17 oraz nagroda specjalna im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe. Zarekomendowane zostaną także spektakle do prezentacji w ramach wybranego festiwalu teatralnego w 2016 roku.

O spektaklach „Klasyki Żywej” chcemy przypominać publiczności w nietypowych miejscach – na przykład w pociągach PKP Intercity, które noszą imiona klasyków (przykład: Express IC Wyspiański). Planujemy zorganizować tam „sceny” kameralnych spektakli i improwizowanych etiud inspirowanych repertuarem klasycznym. Przenosząc w takiej formie teatr do pociągów chcemy nie tylko pokazać, że nasza klasyka naprawdę może być żywa, ale także obalić mit o elitarności i ekskluzywności teatru.

Reklamy