Tagi

, , , , , ,

30

fot. materiały opery

 „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej dostaje nowe życie i to w pełnej dosłowności. Michał Dobrzyński – autor libretta i muzyki postanowił przeformułować i uaktualnić nieco przesłanie dramatu Gombrowicza. Dobrzyński i Jerzy Lach – reżyser, poniekąd dodali do tekstu swoje znaki interpunkcyjne.

„Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej to szalenie współczesny i mocny w swojej metaforyczności obraz. Przede wszystkim „Operetka” jest pełna sprzeczności. Jest jakby muzyczną i dramatyczną dysharmonią. Co ważne, ta dysharmonia jest jej siłą, wyznacza rytm, stawia akcenty. Muzyka Dobrzyńskiego pod kierownictwem muzycznym Przemysława Fiugajskiego jest ostra, nieoczywista, pełna rozdźwięków. Jakby utkana była z afektów i uczuć.

Dokładnie tak samo jest z warstwą dramatyczną. Utwór operuje absurdem i groteską. Rozśmiesza i jest to bolesny śmiech. Rewolucja modowa Mistrza Fiora – to tak naprawdę krok w kierunku przekształcenia całego systemu społecznego. Jednoczesne odrzucenie nagości staje się jakby punktem zwrotnym. Bo czy pod nagością nie kryje się wolność? Równość? Zgoda na własną wyjątkowość. Bunt i odchodząca w niepamięć arystokracja to tak naprawdę tylko początek zmian. Zmian ustrojowych, ale przede wszystkim charakterologicznych. Człowiek – jako jednostka chce czuć sprawczość, chce być doceniany i traktowany sprawiedliwie. Chce mieć prawo do swobodnej wypowiedzi, do wolności. Wolności społecznej, emocjonalnej, nawet moralnej. Z każdą kolejną minutą „Operetka” staje się coraz bardziej cierpka. Boli. Śmiech powoli rodzi swoisty dyskomfort. Upadek człowieka zestawiony zostaje z dramatyczną walką o wolność.

Dzięki genialnemu poprowadzeniu zespołu, Jerzy Lach stworzył spektakl, który poraża swoją aktualnością i prawdą. Nieco odświeżone dzieło Gombrowicza jest szalenie zajmujące, dźwięk i słowo idealnie ze sobą współgrają. Współgrają w swoistej dysharmonii tworząc formę pobudzającą wszystkie zmysły. Genialna Barbara Zamek jako Albertynka skupia na sobie całą uwagę. Jej umiejętności są absolutnie najwyższej próby, Zamek pracuje na emocjach, bezbłędnie kontroluje swoje ciało. Jest delikatna i drapieżna jednocześnie. Także Jan Jakub Monowid wcielający się w postać Mistrza Fiora zasługuje na ogromne brawa. Jego Fior ma mocny kontur, jest karykaturalny, ale bardzo silny i prawdziwy. Fior jest mistrzem mody, Monowid natomiast jest w „Operetce” mistrzem mocnej, jaskrawej kreacji. Ponadto dysponujący kontratenorem Jan Jakub Monowid zachwyca swoim nadzwyczajnym głosem. Cały zespół aktorski i muzyczny jest bezbłędny. Nie da się pominąć idealnie korespondującej z klimatem dzieła Gombrowicza scenografii, a także charakteryzacji.

„Operetka” pełna jest przepychu, dźwięków, kolorów. To twór totalny. Delikatny, ale ostry i gorzki jednocześnie. Pełen rozdźwięków i palących emocji. To utwór, który pod warstwą groteski i absurdu kryje cierpienie, krzywdę, walkę z konwenansami i społeczną niesprawiedliwością. „Operetka” w Warszawskiej Operze Kameralnej jest uniwersalna. Znaki zapytania, wykrzykniki, wielokropki które pojawiają się tak w słowie jak i w dźwiękach zmuszają do refleksji.

1392391434183

katarzyna hanna binkiewicz

krytykat

Libretto

Michał Dobrzyński – na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza

Reżyseria Jerzy Lach
Kierownictwo muzyczne Przemysław Fiugajski
Scenografia Jerzy Rudzki
Ruch sceniczny Jarosław Staniek
Wykonawcy Albertynka

Barbara Zamek

Fior

Jan Jakub Monowid

Szarm

Tomasz Rak

Firulet

Karol Bartosiński

Księżna

Anna Radziejewska

Profesor

Artur Janda

Hufnagiel

Piotr Pieron

Proboszcz

Paweł Tucholski (rola aktorska)

Grupa pańska

Magdalena Smulczyńska, Ewa Puchalska, Andrzej Marusiak

Grupa lokajów

Jakub Andrzej Grabowski, Piotr Kazimierczak, Piotr Kędziora, Grzegorz Żołyniak

tancerze

Angelika Paradowska, Marta Suzin, Joanna Ziemczyk, Michał Góral, Jakub Jóźwiak, Szymon Osiński, Robert Sarnecki

Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej

Dyrygent

Przemysław Fiugajski

Charakteryzacja

nadzór artystyczny nad charakteryzacją – Elżbieta Tolak

uczennice Szkoły Wizażu i Charakteryzacji MakeUpStar

Reklamy