Tagi

, , , , ,

1890429_590815931063245_8770468744674971868_o-1024x476Ona – młoda, piękna, nieco niepokorna. On – doświadczony, poświęcony nauce, nieprzewidywalny. Uczennica (Karolina Gorczyca), profesor (Wojciech Kalarus) i Marysia – służąca (Jadwiga Jankowska-Cieślak). Dziwny trójkąt, specyficzna relacja pełna tajemnic, ukrytych pragnień i motywów.

Młoda dziewczyna przychodzi do profesora, by ten pomógł jej przygotować się do egzaminów. Sytuacja jakich wiele, wydawałoby się. Nie w tym przypadku. Lekcja uczennicy i profesora potrwa dłużej niż 45 minut i z pewnością nie będzie przypominała szkolnej pogadanki. Tutaj ‚przewidywalne’ zmieni się w ‚przerażające’. Relacja profesor-uczennica wyjdzie poza ramy. Ona i On. Ona, On i Służąca. Perfekcjonizm profesora i niepokorność uczennicy zwiastują najgorsze. Zapętleni w swoich emocjach, pragnieniach, oczekiwaniach – pogrążają się.

„Lekcja” to spektakl specyficzny, pełen symboliki przemieszanej z mocną dosłownością. Obraz w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz cechuje silna zmienność tempa i szarpane sceny, które z założenia miały chyba dodać dramaturgii. Niestety, ta konwencja nie działa. Spektakl jest chaotyczny, trudny i nużący w odbiorze. Choć „Lekcja” to dramat komiczny, spektakl w Teatrze Mazowieckim jest jakby po trosze odsączony z emocji. Można mieć dziwne złudzenie oglądania przedstawienia zza szyby, albo gdzieś z oddali. Może to ta konwencja snu? Może taki był zamysł? Nie jest to złe przedstawienie, ale zdecydowanie zbyt jednostajne i oczywiste. Amplitudy emocjonalne są niewielkie.  Wszystko, co dzieje się na scenie jest jakby przytłumione.

Aktorsko jest poprawnie, największy ukłon należy się jednak, najmniej pojawiającej się na scenie, Jadwidze Jankowskiej-Cieślak. Kreująca służącą Cieślak swoimi krótkimi wejściami wyznacza tempo spektaklu, stawia akcenty. Jej służąca jest do cna prawdziwa, targana afektami i powściągliwa jednocześnie. Mocne wejścia Cieślak to tak naprawdę jedne z niewielu silnie skupiających momentów. Aktorstwo Jadwigi Jankowskiej-Cieślak to aktorstwo najwyższej próby, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Karolina Gorczyca i Wojciech Kalarus dają swoim postaciom pewną energię i umiejętności głębokiego doświadczania, natomiast między profesorem i uczennicą próżno szukać namiętności.

Spektakl w Teatrze Mazowieckim jest chłodny. Poprawny, ale nużący. Ascetyczny tak w formie, jak i w warstwie emocjonalnej. Ta prostota „Lekcji” dla jednych będzie atutem, dla drugich niestety dużą rysą.

1392391434183

katarzyna hanna binkiewicz

krytkat

AUTOR: EUGÈNE IONESCO
PRZEKŁAD: JAN BŁOŃSKI
REŻYSERIA: KATARZYNA MICHAŁKIEWICZ
SCENOGRAFIA: JERZY GOLISZEWSKI
KOSTIUMY: ĽUDMILA BUBÁNOVÁ
MUZYKA: IGNACY ZALEWSKI
REŻYSERIA ŚWIATŁA: ŁUKASZ WOJTAS
OBSADA:KAROLINA GORCZYCA, WOJCIECH KALARUS, JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK
Reklamy