Tagi

, , , , , , , , ,

Rozmowy-z-Dalajlama-O-zyciu-szczesciu-i-przemijaniu_Rajiv-Mehrotra,images_big,27,978-83-246-2546-8Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu to zapis rozmów z Jego Świętobliwością XIV Dalajlamą, które prowadził Rajiv Mehrotra. To książka niezwykła, magiczna i każdy – niezależnie od przekonań i wiary, powinien chociaż raz w życiu się z nią spotkać.

Książki tego rodzaju można pochłonąć w kilka godzin. Autentyczna, piękna, mądra rozmowa, którą czyta się jak poezję. Jego Świątobliwość mówi o rodzajach cierpienia, o znaczeniu przewodnika duchowego, o sile umysłu i medytacji. Tłumaczy pojęcie pustki i nirwany, przybliża historię buddyzmu. Prosty i konkretny przekaz, ogromna wiedza i niesamowita pokora – to właśnie płynie z tą rozmową. Co istotne – sam JŚ podkreśla istotę krytycyzmu i namawia do tego, by samodzielnie testować rzeczywistość. Uczyć się jej, poznawać, starać się zrozumieć, a nie wyłącznie przyjmować kolejne dogmaty.

Rajiv Mehrota jest honorowym sekretarzem Fundacji Powszechnej Odpowiedzialności Jego Świątobliwości Dalajlamy, opublikował kilka książek o JŚ. Książka Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu to zapis rozmów dokumentowany na przestrzeni dwudziestu pięciu lat. Publikacja podzielona jest na bloki tematyczne, co zdecydowanie ułatwia odnalezienie się w zawartym w niej materiale. Ponadto bez większego problemu możemy zajrzeć do rozdziału, który w danej chwili jest nam potrzebny, bez konieczności przeszukiwania całej książki.

Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu trzeba poczuć i wsłuchać się w płynące słowa. Publikacja ta nie stanowi podręcznika, ani tym bardziej biografii. To raczej coś na kształt wywiadu rzeki, opowieści o życiu, to książka, która bardzo silnie inspiruje, motywuje do zastanowienia się nad własną hierarchią wartości i spostrzeganiem rzeczywistości. Słowa Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy są jak kolejne stopnie w drodze do celu. W drodze do poznania.

„Badania naukowe dowiodły, że osoby często posługujące się słowami „ja” i „mój” są zdecydowanie bardziej narażone na atak serca. Jeżeli przez cały czas myślimy tylko o sobie, nasze myślenie ulega poważnemu zawężeniu – nawet najmniejszy problem wydaje się bardzo doniosły i nie do zniesienia. Kiedy natomiast myślimy o innych, nasz umysł poszerza się, tworząc ogromną przestrzeń, w której nawet największe
problemy osobiste wydają się nie mieć znaczenia.”
 
Rozmowy z Dalajlamą. O życiu, szczęściu i przemijaniu

 

katarzyna hanna binkiewicz
krytykat

 

Reklamy