Tagi

, , , , , ,

Oceniamy. Chętnie, dużo, z satysfakcją. Dowartościowujemy się, albo umilamy sobie czas. Pobudek można znaleźć tysiące, ludzie oceniali i zapewne zawsze będą, ale w jednej kwestii są absolutnie niewyuczalni…201408111756

p e r s p e k t y w a

Ja mam swoją historię, Ty swoją. Dlaczego więc swoje doświadczenie chcesz przerzucić na moje życie? Oceniasz mnie negatywnie dlatego, że nie spełniam standardów Twojego życia. Lekcje, które zebrałeś są Twoje. Zmieniły Cię, pokazały drogi, nadały kształt Twojej rzeczywistości. Ja odebrałam inne, inna jest moja historia i inne priorytety.

Ona jest dziwna! Co to znaczy? To znaczy, że odbiega od Twojego pojmowania normy. TWOJEGO. Zielone włosy są dla Ciebie dziwactwem? Ok, ale pamiętaj, że to Twoja perspektywa. Nie uogólniaj, weź poprawkę na subiektywizm tego spojrzenia. To, że ma zielone włosy wcale nie oznacza, że jest dziwna, głupia i z pewnością zdziecinniała.

On jest przewrażliwiony! Czyli jaki? Czyli według Twojej oceny jego wrażliwość jest nadmierna. TWOJEJ OCENY.

To są Twoje myśli, Twoja perspektywa i Twoje wnioski. Skąd wiesz jaką ten chłopak ma historię? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ta dziewczyna jest taka cicha? Czy może od razu dałeś jej jakąś łatkę? Ocenić jest łatwiej niż zrozumieć. Ocenić jest łatwiej niż poznać.

Nie wymagaj od społeczeństwa, by dopasowywało się do Twojej skali. Nie wymagaj, by dopasowało się do Twojej perspektywy, Twojego odczuwania i rozumienia świata. Nie oceniaj, nie przylepiaj etykiet. Nie patrz płasko!

Dokładnie tak samo jest z oceną innych wierzeń czy kultur. Oceniasz; coś jest dla Ciebie nie do przyjęcia, ale właśnie dlatego, że oceniasz to ze swojej perspektywy. Oceniasz to jako człowiek, który wychował się w innej kulturze, innej religii, nauczony innych obyczajów. Gdybyśmy od zarania dziejów wierzyli w czarnego kota, chodzili do zakonu czarnego kota, a kot w domu przynosiłby szczęście –  każdy miałby sztuk kilka. Ty wierzyłbyś w czarnego kota, a Duńczycy by się z Ciebie śmieli. Dlaczego? Tak zostałeś wychowany, dla Ciebie to norma. TWOJA norma, którą ktoś ocenia przykładając do swojej normy.

Zachowaj w tym wszystkim umiar. Pamiętaj o tym, że każdy jest inny. Nie oceniaj ludzi nie będąc w ich butach. Nie wiesz ile już przeszły, jaką mają podeszwę. Nie wiesz ile ran przyniosły, w ilu sytuacjach pomogły przejść najgorsze życiowe zakręty. Patrz całościowo. Nie równaj całego świata do swojej normy.

Jesteśmy różni, jesteśmy piękni!

 

katarzyna hanna binkiewicz
krytykat

 

 

 

Advertisements