Tagi

, , , , ,

Jeśli zrobiliście sobie wakacje także od teatru – pora wrócić! Gdzie warto zajrzeć w sierpniu?

cropped-cropped-blog_banner.jpg

Teatr Kamienica

W obronie jaskiniowca

reż. Emilian Kamiński

W-obronie-jaskiniowca-210x307

W obronie jaskiniowca to spektakl do którego zawsze chętnie wracam. Emilian Kamiński jest bez wątpienia jednym z mistrzów monodramów. Przenosi widzów w inny świat i sprawia, że trudno opanować śmiech. Jest prawdziwy, naturalny w swoich afektach, budzi ogromny podziw, a przede wszystkim zachwyca dystansem do świata i męsko-damskich relacji. Właśnie, Kamiński nie oszczędza nikogo. Mężczyźni, kobiety strzeżcie się! Wszystkie Wasze sztuczki i manipulacje zostaną rozpracowane!

Kiedy? 23.08

Co napisałam?

„Kamiński na scenie buduje całą rzeczywistość, kreując niezliczoną ilość postaci. Każda minuta to nowa energia, nowa sytuacja przedstawiona na zasadzie kontrastu – oczami panów i pań. Są przyjaciółki objadające się pączkami, jest syn, wnuki, są koledzy i opowieści o wojsku. Jest kłótnia o sprzątanie, zakupy i teściową. Nie sposób się nudzić, a i o wypadnięciu z fabuły nie może być mowy – każda sekunda wypełniona jest do cna.”

Całość do przeczytania tutaj.

Teatr Powszechny

Jakobi i Leidental

reż. Marcin Hycnar

plakat_www

Jakobi i Leidental to moim zdaniem jedna z ciekawszych premier sezonu 2013/2014. Piękna, zabawna i gorzka zarazem historia o samotności, o przyjaźni, o potrzebie bliskości i akceptacji. Historia o człowieku… Fenomenalnie wyreżyserowany przez Hycnara spektakl zachwyca kreacjami aktorskimi – wielkie ukłony w stronę Olszówki, Braciaka i Sitarskiego, ale także muzyką(Mozil!) i scenografią. Mistrzostwo.

Kiedy? 27-30.08

Co napisałam?

„„Jakobi i Leidental” to piękny, gorzki spektakl o poszukiwaniu sensu. O miłości, samotności, o ogromnej potrzebie bycia z kimś, przy kimś i dla kogoś. Historie Jakobiego, Leidentala i Rut uzmysławiają jak trudno niekiedy zawalczyć z własnymi lękami i wyzbyć się przeszłości. To także opowieść o przyjaźni i przeznaczeniu, które próbujemy oszukać. Z pozoru zabawny spektakl „Jakobi i Leidental” kryje w sobie ogrom emocji, egzystencjalnych rozterek i psychologicznych mechanizmów. Spektakl ważny, potrzebny i zachwycający.”

Całość do przeczytania tutaj.

Och-teatr

Przedstawienie świąteczne w szpitalu Św.Andrzeja

reż. Krystyna Janda

24757

Farsa musi mieć tempo i rytm. Musi być matematycznym równaniem zagranym precyzyjnie. Nie ma w niej miejsca na fałsz. Tak właśnie jest w Przedstawieniu świątecznym w szpitalu Św. Andrzeja – kreacje, które zapierają dech w piersiach i zatrważające zwroty akcji. Niesamowita obsada, niesamowite żarty i niesamowity dzień w szpitalu Św.Andrzeja. Zero litości dla przepony.

Kiedy? 19-21.08

Co napisałam?

„Zwykły dzień w Szpitalu Świętego Andrzeja w kilka chwil zmienia się w niekończącą się lawinę komplikacji, dziwnych zbiegów okoliczności i niespodziewanych gości. Niezbyt rozgarnięty doktor Mortimore (Marcin Perchuć) przygotowuje się właśnie do swojego przemówienia, które wygłosić ma na zjeździe neurologów odbywającym się w szpitalu. Pozostały personel namiętnie ćwiczy swoje role, przygotowując się do przedstawienia świątecznego wystawianego dla pacjentów i ich rodzin. Nie byłoby w tym nic spektakularnego, gdyby nie niespodziewana wizyta dawnej kochanki, pijany nastolatek biegający po szpitalu w poszukiwaniu ojca, koszmarnie sympatyczny pacjent z lekką amnezją starczą, a także nierozgarnięty, ale czujny sierżant policji. Co dobrego może z tego wyniknąć?

Błyskotliwa i znakomita komedia, rzecz jasna. Zapętleni w piramidzie chaosu, natłoku paradoksów i dziwnych zdarzeń aktorzy imponująco radzą sobie z poskromieniem rzeczywistości. Są bezbłędni, ich kreacje wzajemnie się przenikają, nie ma półśrodków i pół-śmiechu. Jest szaleństwo.”

Całość do przeczytania tutaj.

***

Pamiętajcie także, że w sierpniu przed Och-teatrem grane są spektakle plenerowe. Dla dużych i małych. Za darmo.

Reklamy