Tagi

, , , ,

skarbsercaKsiążka „Skarb Serca Buddów” to niezwykła publikacja. Nie jest to łatwa lektura, co do tego nie ma wątpliwości. Szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z buddyzmem. „Skarb Serca Buddów” ma w sobie jednak niesamowitą moc i prawdę, którą powinien poznać każdy – bez względu na wyznawane wartości, filozofię czy religię.

„Skarb Serca Buddów” zawiera nauki Dilgo Khjentse Rinpocze – zwierzchnika szkoły njingma buddyzmu tybetańskiego, jednego z najważniejszych mistrzów buddyzmu tybetańskiego. Tekstem źródłowym są nauki Patrula Riponcze. Jego poemat to ostra i wnikliwa ocena jałowego i bezmyślnego życia. Patrul Rinpocze zwraca uwagę na marnotrawienie czasu, na bezsensowne uczestniczenie w konformistycznym świecie, na zapatrzenie w materialność. Jego słowa są nie tylko precyzyjną analizą, ale także motywacją do zmiany. Komentarze Dilgo Khjentse Rinpocze, zapisywane podczas Jego wykładów, przede wszystkim umożliwiają lepsze i celniejsze zrozumienie niełatwego przekazu Patrula Rinpocze.

„Skarb Serca Buddów” przeprowadza czytelnika przez wszystkie etapy nauk buddyzmu. Niektóre z nich wydają się być oczywiste, inne w dzisiejszych realiach jawią się jako nieco niezrozumiałe, co tym bardziej zmusza czytelnika do refleksji. Mistrzowie tłumaczą jak przekształcić wrażenia zmysłowe czy emocje, a także jaka uwolnić się z samsary.

Tekst ten ma ogromny potencjał emocjonalny, energetyczny i historyczny. Motywuje, kieruje, zadaje pytania. To także potężna dawka wiedzy, która pozwala zrozumieć podstawy praktyki duchowej. To trudna droga. Nie da się ukryć, że poznanie buddyzmu od samych jego narodzin to długa wędrówka, ale każdy kto postanowił się w nią wybrać powinien przeczytać „Skarb Serca Buddów”.

To wielkie szczęście, że nauki Mistrzów doczekały się (tak wybornego) tłumaczenia i publikacji w Polsce.

katarzyna hanna binkiewicz
krytykat
Reklamy