Tagi

, , , , ,

pokolenia-drogaProza autorstwa Katarzyny Drogiej nie jest zwyczajną książką historyczną czy przygodową, nie jest także stricte pamiętnikiem. To jej pierwszy, podstawowy walor – trudno ją sklasyfikować, bo to dzieło, które ma w sobie niesamowitą energię i łączy wiele różnych tematów i historii. Przede wszystkim jednak „Pokolenia..” to książka uniwersalna, w której każdy może zobaczyć swoją rodzinę, swoich przodków, fragmenty swojej przeszłości.

Główną bohaterką jest Janka. To postać, której nie da się nie polubić. Ta przyjaźń między nią a czytelnikiem pełna jest emocji i wzruszeń. Razem z nią przeżywamy kolejne rodzinne szczęścia i smutki, wojny, ucieczki i walki. Ludzie przychodzą i odchodzą, bliscy umierają i rodzą się kolejni członkowie rodziny. Ród istnieje, jest silny, chociaż wielokrotnie doświadczany. Jest pełen miłości, choć wielokrotnie wystawiany był na próby.

„Pokolenia..” pokazują, jak wielką siłę ma  r o d z i n a. Jak ważne są relacje między bliskimi, jak istotny jest przekaz międzypokoleniowy, jak kształtuje nas nasza historia i mała o j c z y z n a. Jej także poświęcona jest ta książka. W „Pokoleniach..” autorka maluje piękny, barwny świat Podlasia i oddaje mu najniższy pokłon, ale to także staje się uniwersalnym przekazem. Katarzyna Droga zwraca uwagę czytelnika na siłę i magię małej ojczyzny i historię, która ukryta jest w tych miejscach. Każdy z nas ma taką przystań, ale czy każdy o niej pamięta?

„Pokolenia..” to książka, która przenosi w zaczarowany świat, świat pełen barw, uśmiechów, ale także codziennych problemów i historycznych dramatów. To jak podróż w czasie, podróż do własnych wspomnień. W tej książce poza ogromnym ładunkiem emocjonalnym, historycznym i patriotycznym jest także wiele nauk, które płyną razem z pokoleniowym przekazem. To książka o zwykłych ludziach, zwykłych historiach, które każdy przeżywał/przeżywa lub zna z opowieści krewnych czy sąsiadów. Zwykłe historie o niezwykłej sile, zwykli ludzie o niezwykłym sercu.

„Pokolenia..” to zapis prawdziwych historii rodzinnych, które stają się uniwersalną opowieścią. Dzięki temu, poza podróżą z Janką i jej rodziną, czytelnik wyrusza także w podróż do świata własnej, rodzinnej historii.

 

katarzyna hanna binkiewicz
 

Książkę „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” możecie kupić tutaj. 

Książka

Reklamy