rogaty-budda-madrosc-mistrzow-front „Chociaż sami odpowiadamy za konsekwencje naszych myśli, słów i działań, to kiedy karma dojrzewa, często zapominamy, że to właśnie my zasialiśmy ziarna tego, co nas spotyka. Próbujemy wtedy obarczyć odpowiedzialnością bądź obwinić innych ludzi albo doszukujemy się przyczyny w zewnętrznych okolicznościach. Tracimy z pola widzenia fakt, że każda myśl, słowo lub czynność prowadzi do określonego rezultatu i kiedy w końcu owoc dojrzewa, dziwimy się: „Dlaczego przydarzyło się to właśnie mnie? Przecież niczym sobie na to nie zasługuję!”

Czagdud Tulku Rinpocze 

Ta książka powinna się znaleźć w każdej domowej biblioteczce. „Mądrość mistrzów. Wybór nauk mistrzów buddyzmu tybetańskiego” to magiczny zbiór mądrych i ważnych przemyśleń dotyczących życia, przemijania, cierpienia czy współczucia.

To książka nie tylko dla miłośników buddyzmu, ale dla wszystkich, którzy chcą pracować nad sobą i rozwijać się. Każda strona tej publikacji to nowa, piękna, niesamowicie wartościowa wiedza. Wiedza, która może zaowocować czymś naprawdę ważnym. Zawarte w książce myśli najznamienitszych mistrzów buddyzmu tybetańskiego – Guru Riponcze, Milarepy czy Tenzina Gjatso – XIV Dalajlamy, prowokują do myślenia, motywują do przyjrzenia się sobie i rzeczywistości z nieco innej perspektywy, pozwalają zatrzymać się na chwilę.

„Przede wszystkim należy postawić innych przed sobą i utrzymywać ich w umyśle. Sami ustawmy się na ostatnim miejscu. Wszystkie nasze działania i myśli powinny być motywowane współczuciem względem innych.”

XIV Dalajlama Tenzin Gjatso

Książka podzielona jest tematycznie, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania, o ile chcemy dotrzeć do jakiegoś konkretnego przekazu czy wskazówki. Znajdziemy rozdziały dotyczące medytacji, współczucia czy urzeczywistnienia. Co ważne, przemyślenia zawarte w każdym z rozdziałów, mimo swojej oczywistej fragmentaryczności, tworzą całość, logiczną całość. Rozdziały nie są przypadkowe i odzwierciedlają strukturę nauk buddyzmu tybetańskiego. Każdy przynosi nową wiedzę, pozwalając poszerzyć horyzonty i zmienić nieco sposób percepcji rzeczywistości.

Zawsze towarzyszą mi obawy, gdy mam do czynienia z takim rodzajem publikacji. Moje skojarzenia wędrują mimowolnie w stronę bezsensownych książeczek z kiosku z cyklu „gdy nie wiem, co napisać w pamiętniczku”. Takie zbiory zazwyczaj nie są w żaden sposób przemyślane, poukładane. W przypadku „Mądrości mistrzów” jest zgoła inaczej, na szczęście. To mini podręcznik, który można przeczytać na raz, jako mądrą przypowieść, jak i całkowicie „na wyrywki”, w zależności od tego, co w danej chwili jest dla nas ważne. To magia, naprawdę magia.

Odkąd ta książka zagościła w moim domu, praktycznie się z nią nie rozstaje. I nie jest to żadna kokieteria. Ta publikacja powinna być ważnym towarzyszem każdego, kto chce pracować nad sobą. Każdego, kto chce się zmienić, kto chce i nie boi się wyruszyć w podróż do wnętrza siebie.

katarzyna hanna binkiewicz
krytykat
 
Dla zainteresowanych – książka do kupienia tutaj
Reklamy