Wiadomo, marzec jest miesiącem kobiet. No dobrze…, każdy miesiąc jest miesiącem kobiet, ale marzec szczególnie! (uśmiech) Dlatego też, marcowy cykl poświęcam spektaklom o kobietach, dla kobiet, z kobietami, na które warto zabrać kobiety, albo na które kobiety powinny się zabrać same. Zapraszam.

Teatr Polonia

Shirley Valentine

reż. Maciej Wojtyszko

źródło: Teatr Polonia

źródło: Teatr Polonia

Jakże się cieszę, że Shirley znalazła się w marcowym repertuarze. Nie znam chyba spektaklu, który byłby bardziej dla kobiet, o kobietach… Arcydzieło, klasa. Monodramy Jandy to zawsze cudowne przeżycie. Shirley Valentine to niesamowity, szalony, mądry spektakl o kobiecie, która żyje, ale nie przeżywa. Do czasu. Do czasu, aż nie zapragnie, nie odważy się rzucić fartucha kuchennego i zawalczyć o swoje marzenia.

Kiedy? 12.03

Co napisałam?

„Każdy monodram Jandy jest małym (choć może wcale nie takim małym?) dziełem sztuki. Mnogość środków wyrazu, których używa aktorka w kreacji Shirley jest naprawdę imponująca. To ciężka praca, która owocuje znakomitym przedstawieniem. Pełnym radości, śmiechu, cynizmu i spojrzenia z dystansu na otaczającą rzeczywistość. Pełnym autorefleksji, odkrywania własnych pragnień i własnego życia na nowo. Krystyna Janda buduje postać Shirley niesamowicie dynamicznie. Emocje jakie uruchamia są paraliżujące, widownia zalewa się wręcz spazmami śmiechu, nieustannie klaszcząc i radośnie wzdychając. Janda bawi się razem ze swoimi wdzami, dając poczucie, że jesteśmy istotną częścią tego, w czym uczestniczymy. My – ściana, która towarzyszy jej opowieściom, jej rozterkom, jej życiu. Janda razem z Maciejem Wojtyszko – reżyserem spektaklu, stworzyli monodram, który nie tylko śmieszy, ale także otwiera w głowach obszary, o których na co dzień boimy się niekiedy pomyśleć. Dzieła dopełnia miła dla oka scenografia projektu Ewy Bystrzejewskiej, która potęguje dramat i emocjonalną izolację bohaterki.”

Całość do przeczytania tutaj.

Teatr Kamienica

Dziś wieczór arszenik czyli komedia z kawą

reż. Tomasz Obara

źródło: Teatr Kamienica

źródło: Teatr Kamienica

Co to jest za spektakl… Szaleństwo, namiętność, kalejdoskop uczuć. Ona i on, kochają się równie mocno, co nienawidzą. Oboje inteligentni, schowani za swoimi maskami. Przyciągają się i odpychają. Niesamowite przeżycie, piękna Pakulnis.

Kiedy? 15,16.03

Co napisałam?

„“Dziś wieczór arszenik czyli komedia z kawą” to osobliwe studium człowieka, który nie potrafi unieść ciężaru własnego życia. Własnych marzeń, wspomnień i rozczarowań. To tragikomedia podszyta ogromem emocji, które niemalże wylewają się ze sceny. Audytorium śmieje się jednocześnie analizując w głowie dramat, który rozgrywa się na scenie. Spektakl w reżyserii Tomasza Obary to miniatura sceniczna, która szokuje swoją intymnością. Nie jest to spektakl, który można zagrać dla pustych krzeseł. Tutaj każda emocja odbija się niczym piłka błądząc między sceną a widownią. To komedia, dramat psychologiczny i kryminał w jednym.”

Całość do przeczytania tutaj.

Och-Teatr

ALICJA ♥ ALICJA

reż. Maria Seweryn

źródło: Och-Teatr

źródło: Och-Teatr

Drugiego takiego monodramu na stołecznej scenie teatralnej nie ma. Spektakl o kobietach, o miłości. O pięknym, czystym szczęściu. Uczucia nie mają płci, za to mają ogromną siłę.

Kiedy? 15,16.03

Co napisałam?

„“ALICJA ♥ ALICJA” to miniatura sceniczna, która swoją formą wyprzeda o całe kilometry niektóre wysokobudżetowe produkcje. Dlaczego? Cóż po monumentalnych dekoracjach i barwnych strojach jeśli sensu brak? Za ”ALICJA ♥ ALICJA” stoi cały ogrom cichych wzruszeń i szczerego śmiechu. Spektakl nie jest nazbyt patetyczny, ale też nie próbuje śmiechem zagłuszyć tego, co ważne. Jest prawdą, którą aktorki podają z niebywałą lekkością. To piękna historia miłości, dojrzałej, mądrej miłości. Założeniem nie było prowokowanie czy szokowanie. Wręcz przeciwnie. Ten obraz udowadnia, że o tym, co trudne można także mówić subtelnie. Można mierzyć się z nietolerancją i stereotypami w zupełnie inny, niż znany społecznie, sposób. Ten spektakl to historia dwóch dziewczyn, które żyją wśród nas. Takich, które spotykamy na ulicy i w windzie. Pracujących, podróżujących, mających swoje marzenia i pasje. Kochających się prawdziwą, piękną miłością.”

Całość do przeczytania tutaj.

Teatr WARSawy

Ślad

reż. Maria Seweryn

źródło: Teatr WARSawy

źródło: Teatr WARSawy

Piękna, choć bolesna opowieść o dojrzewaniu. O kobiecie, która uczy się przeżywać, uczy się kochać, rozumieć, żyć, doświadczać. Agnieszka Michalska doskonała do bólu. Gorzka lekcja życia.

Kiedy? 14,15.03

Co napisałam?

„“Ślad” to spektakl prawdy, czysta gra emocji. Zderzenie marzeń z rzeczywistością. Anna opowie Wam o swoim dzieciństwie, o ojcu, relacji z matką i jej mężczyznami. Zaprosi Was do swojego prywatnego świata, który często przytłacza ją samą. Świata, który sparaliżowała aborcja, narkotyki i niespełnione pragnienia. Ten obraz otwiera oczy. Zmienia sposób postrzegania rzeczywistości. Zostawia w sercu ślad. To, co z nim zrobisz zależy od Ciebie. Przyjmij tę naukę i wykorzystaj ją jak najlepiej.”

Całość do przeczytania tutaj.

Reklamy