zwiazek-od-nowa-b-iext3885865Każdy z nas chociaż raz przeżył w swoim życiu nieszczęśliwą miłość. Przepłakał jakąś noc, wyrzucił kogoś ze znajomych na facebooku. Standard, rzekłbyś. Warto jednak pamiętać, że każda relacja przynosi nowe doświadczenia, które nierzadko są bolesne i trudne do przepracowana. Każdy człowiek to jakaś historia, jakieś emocje i jakiś bagaż doświadczeń. Często właśnie ten emocjonalny bagaż uniemożliwia nam pełne i sukcesywne wejście i budowanie związku. Związku opartego na wzajemnym szacunku, bliskości i szczerości.

Do książki tej przyciągnęli mnie autorzy – Russell Friedman i John W. James prowadzą bardzo znany w Los Angeles Instytut Uzdrawiania po Stracie. Byłam ciekawa jak oni zapatrują się na kwestie związków, rozstań, rozwodów i żałoby po stracie.

Nie zawiodłam się. To ciekawa publikacja. Początkowo myślałam, że przeznaczona jest tylko dla tych, którzy próbują poradzić sobie z emocjami po rozstaniu. Nic bardziej mylnego – ta książka jest idealna dla tych, którzy są przed, po i w trakcie budowania jakiejś relacji. Merytorycznie przygotowana traktuje całościowo kwestie związku. Autorzy dotykają tak psychologicznych mechanizmów, jak i emocjonalnych ran. „Związek od-nowa” bardzo precyzyjnie opisuje sposób w jaki nasze doświadczenia wpływają na nasze zachowania i podejmowane decyzje.

Każdy z nas ma jakiś bagaż doświadczeń. Często to złe przekonania, uprzedzenia i rany. Niezabliźnione uniemożliwiają pełne wejście w kolejną relację. Demony, z którymi nie uporaliśmy się w przeszłości, mogą odwiedzić nas w najmniej oczekiwanym momencie i utrudnić mierzenie się z rzeczywistością. „Związek od-nowa” pokazuje jak sobie z nimi poradzić, jak je pokonać i przewartościować. Jak ze swoich słabości uczynić swoją siłę. To możliwe, trzeba tylko skupić się na własnych uczuciach i nieprzepracowanych emocjach.

Mimo tego, że tytuł nieco mnie przerażał – myślałam sobie „No tak, to na pewno poradnik pod tytułem: odkochaj się w 5 dni i znajdź nową miłość”, nie żałuję, że ta książka zagościła w mojej biblioteczce. Autorzy mnie nie zawiedli i nie przeistoczyli tej książki w tani informator dla nieszczęśliwych. Jest konkretnie rzeczowo.

Reklamy