Ten cykl się sprawdził. Po statystykach widzę, że często trafiacie do mnie wpisując w wyszukiwarkach frazy: co zobaczyć w teatrze, fajne spektakle w teatrze, co zobaczyć w teatrze w warszawie. Kontynuuje więc …bo jeśli choć jedna osoba wahająca się czy wybrać się do teatru, trafi do niego czytając coś na krytykacie – to jest to wystarczający powód by ten tekst napisać. Co polecam w październiku?

Teatr Żydowski

Noc całego życia

reż. Szymon Szurmiej

źródło: Teatr Żydowski

źródło: Teatr Żydowski

Piękny spektakl o miłości. Świetlista historia Korczaka w dramatycznych czasach Holocaustu. Genialny Jerzy Walczak snuje niebywale wzruszającą i prawdziwą opowieść. Jego Korczak jest zdecydowanie najlepszym w historii teatru.

Kiedy? 18,19,20.10

Co napisałam?

„Spektakl „Noc całego życia” to krótka nauka o tym jak żyć, jaką drogę w tym życiu obrać. To niesamowicie sugestywny obraz pełen miłości, miłosierdzia, empatii i przede wszystkim szacunku dla bliźniego. Korczak uczy nas, że dziecko jest także człowiekiem. Jest przyszłością, za którą jesteśmy pośrednio odpowiedzialni. Człowiekiem, który także ma swoje prawa, swoją godność, swoje zdanie i miejsce na ziemi. Niesamowity Jerzy Walczak w roli Janusza Korczaka stąpa po naszych emocjach, co i raz przyciskając mocniej, dając wskazówkę do przemyśleń. Spektakl jest niejako retrospekcją jego życia. Jesteśmy świadkami rozmów Korczaka z panią prezydentową, z oficerami SS, z matkami, które błagają Doktora by przygarnął do internatu ich dzieci. Każdy z tych dialogów potwierdza wielkość Janusza Korczaka, który mimo tylu nieprzychylnych osób, mimo trudu i odrzucenia, walczy. Walczy nie o siebie, walczy o swoje dzieci. Na propozycje uwolnienia z getta Doktor odpowiada pytaniem „a co z moimi dziećmi?””

Całość można przeczytać tutaj.

Teatr Polonia

Zmierzch długiego dnia

reż. Krystyna Janda

źródło: Teatr Polonia

źródło: Teatr Polonia

Trudny, mocny i przejmujący obraz. Dramat będący swoistą wiwisekcją systemu, chorego systemu rodzinnego. Studium samotności wśród najbliższych. Spektakl z pewnością nie jest łatwy, ale zmusza do zadumy nad własnym życiem.

Kiedy? 24,25.10

Co napisałam? 

„„Zmierzch długiego dnia” to nie tylko dramatyczny obraz walki z nałogiem, w próbie uporczywego mierzenia się każdego dnia z okrutną rzeczywistością, która ani myśli być łaskawa. To także, a może nawet przede wszystkim, studium samotności. To historia, która opowiada o przeszywającym zapętleniu własnych uczuć i paraliżującym strachu przed odsłoną swoich prawdziwych emocji. Tutaj każdy coś gra, wpychając się samoistnie w jeszcze większą otchłań niemocy. Każdy z członków rodziny, w jakiś sobie tylko wiadomy sposób, ma zwichnięty emocjonalny, psychiczny i moralny kręgosłup. Żyją razem, choć tak naprawdę osobno. Nie chcą i nie potrafią nazywać swoich uczuć, a niemożność ich okazywania jest tym, co ich łączy.”

Całość do przeczytania tutaj.

Teatr Kwadrat

Szalone nożyczki

reż. Marcin Sławiński

źródło: Teatr Kwadrat

źródło: Teatr Kwadrat

Komediowy hit teatralny. Prawdziwe wyzwanie dla przepony. Lekka i przyjemna historia rozgrywająca się w salonie fryzjerskim. Nikt nie spodziewałaby się, że właśnie w takim miejscu może dojść do zabójstwa.. Kto zabił? Sami będziecie mogli się przekonać! Co więcej – sami wybierzecie morderce. Mistrzostwo gatunku i fantastyczne aktorstwo – na szczególną uwagę zasługuje Jacek Łuczak, kreujący mocno przerysowaną i prześmieszną postać homoseksualisty Tonia. Naprawdę warto!!!

Kiedy? 15,16,17,25,29,30,31.10 ( decydujcie się szybko – bilety rozchodzą się w zastraszającym tempie!)

Co napisałam?

„Umiejętności aktorskie to – obok samego osławionego tekstu – zdecydowanie największa wartość tego przedstawienia. Prym wiedzie Jacek Łuczak. Włada sceną i czaruje publiczność, nawet w czasie przerwy, urokliwie podając kawę. Łuczak buduje postać niezwykle humorystyczną, niesamowicie przy tym błyskotliwą i pełną temperamentu. Imponuje plastyczność jego ciała , a charakterystyczny tembr głosu dopełnia całości. Jego Tonio bawi widownię i bez wątpienia  jest gwiazdą tego spektaklu. Obok Wziętego warto zauważyć postać ciekawie budowaną przez Grzegorza Wonsa. Jego Dominik to nie byle jaki stróż prawa. To przenikliwy,  szalenie podejrzliwy i rozważny policjant, który swoim spokojem niejednokrotnie ratuje sytuacje. W kreacji Wonsa warto podkreślić  również jego wszechstronność. Jest nie tylko dobrym technicznie aktorem, ale także i swoistym wodzirejem. Jest niebywale dokładny, elokwentny, budzi podziw i sympatię. Wencel, Malec, Kujawski i Andrzejewski również imponują konsekwencją w prowadzeniu postaci. Każdy bohater, każda kreacja jest inna, przez co spektakl staje się fantastycznym mariażem osobowości i emocji.”

Och-Teatr

Weekend z R.

reż. Krystyna Janda

źródło: Och-Teatr

źródło: Och-Teatr

Genialna farsa i bardzo mocne aktorstwo. Janda, Żak, Machalica. Spektakl, który rozweseli każdego. Trochę o życiu, romansach i kłamstwie. W niewyobrażalnym tempie stajemy się świadkami małego rodzinnego dramatu i obserwatorami mistrzowskich sztuczek małżeńskich. Spektakl grany od 2010 nadal przyciąga do Ochu tłumy!

Kiedy? 29,30,31.10

Co napisałam? 

„„Weekend z R.” to farsa w najlepszym tego słowa znaczeniu. Tempo spektaklu jest zadziwiające, w każdej minucie coś się dzieje, nie pozostawiając chwili na domysły. To wyzwanie wymaga od aktorów nie lada umiejętności technicznych, szybkich reakcji w konkretnej sytuacji scenicznej – to samo zdanie powiedziane pół sekundy później może już nie śmieszyć. Zachwycają kreacje aktorskie, spotykamy się w końcu z najlepszymi: Jandą, Machalicą, Żakiem, Gniewkowską. Każda z postaci wnosi do spektaklu ogrom energii. Janda, znana przecież ze swojej ekspresyjności, nadal nią zadziwia, a dynamiczność jej postaci zachwyca. Publiczność zdaje się jej kibicować, jednocześnie bojąc się finału. Aktorka niejednokrotnie podkreślała, jak wielką przyjemnością jest dla niej spotkanie na scenie z Machalicą. A ten zaciekawia: przenikliwością, spostrzegawczością, klasą i wyważonym spokojem. Na wielkie brawa zasługuje także Gniewkowska grająca Daisy, przyjaciółkę Clarice, i jednocześnie kochankę jej męża Rogera. Jest spontaniczna, radosna i szalenie żywiołowa; wzbudza wielką sympatię.

Całość do przeczytania tutaj.

Reklamy