pobrane

Spektakl „Śmiertelnie poważne uczucie” w Teatrze Capitol to wyreżyserowana przez Bartłomieja Wyszomirskiego misternie skonstruowana komedia z sensacją w tle. Ciekawy tekst amerykańskiego dramaturga Bruce’a Grahama nie tylko bawi, ale także zatrważa i szokuje. Ona i On. Maddie i Richard. Daria Widawska i Piotr Grabowski.

Maddie to niespełniona aktorka, która łata swój budżet reklamami środków czystości. Jawi się jako około trzydziestoletnia singielka, ciesząca się życiem, ludźmi i.. zakupami. Obraz ten nieco się zmienia, gdy poznajemy Richarda. Ideał – przystojny, elegancki, pracowity i punktualny. Gdzie jest w takim razie wielkie boom, jak nazywa to Maddie? Czy Richard faktycznie jest bez wad? A może po prostu dobrze się maskuje? Przy Richardzie Maddie zupełnie traci głowę. Nie potrafi pozbierać myśli, a nadmiar uczuć jest wprost trudny do ujarzmienia.

Tych dwoje to zupełne przeciwieństwa. Ona głośna, ekstrawertyczna, lekka i plastyczna w swoim byciu. Richard natomiast wydaje się być bardzo spiętym, podejrzliwym mężczyzną, którego trudno poznać. Jest „stąd dotąd” i ujawnia tylko to, co uważa za stosowne. Maddie i Richarda, mimo tak wielu różnic, połączyła jakąś nienazwana, niesamowita siła, która nie pozwala im się rozstać. Przyciąga ich do siebie, podsyca ogień i emocje, które i tak buzują na scenie od pierwszej minuty spektaklu. Są jak dwa bieguny magnesu – przyciągają się i odpychają. Pragną i nienawidzą. Czy obłęd, który ich łączy może mieć tragiczny finałł? Czy miłość może doprowadzić do tragedii?

Smiertelnie_PU_10

Koronkowo utkana historia Maddie i Richarda pełna jest zupełnie nieprzewidzianych zwrotów akcji i dylematów, które burzą szczęście zakochanych. To czarna komedia o lekkim zabarwieniu sensacyjnym i kryminalnym, przewracająca cały emocjonalny świat bohaterów do góry nogami. Czasami prawda jest ponad nasze siły. Czasami może nawet stać się naszym największym wrogiem.

„Śmiertelnie poważne uczucie” to ciekawy obraz i z pewnością przyniesie widzom wiele okazji do śmiechu. Zaciekawi swoją formą i skomplikowaną konstrukcją. Widawska i Grabowski tworzą zgrany duet, budując niebywałe napięcie na scenie. Iskrzy, a oni bez ustanku bawią się w emocjonalne przepychanki. Postacie stworzone przez Widawską i Grabowskiego są bardzo prawdziwe, przekonujące i silne. Cały spektakl bazuje właśnie na spięciach dwóch szalenie silnych osobowości. Nieustające przepychanki i walka sprawiają, że trudno o nudę. Wyszomirski zadbał jednak o to by tempo spektaklu nie było zbyt przytłaczające, co przy takim tekście nie jest łatwe. Obraz jest szalenie dynamiczny i zupełnie nieprzewidywalny. Do samego końca widzowie nie mają pewności, którą ścieżkę wybiorą Maddie i Richard. Samo zakończenie jest także swoistym zaproszeniem do dyskusji. Nie dostajemy prostego rozwiązania, jasnej odpowiedzi. Wszystko wydaje się być coraz bardziej absurdalne, a widzowie otrzymują ciekawą przestrzeń do refleksji. Rozum czy serce? Szaleństwo czy logika? Trudno o dobrą decyzję, gdy serce walczy z rozumem..

Obsada:
Daria Widawska
Piotr Grabowski 
Reżyseria Bartłomiej Wyszomirski
Kostiumy Iza Toroniewicz
Tłumaczenie Bogusława Plisz-Góral
Opracowanie muzyczne Agnieszka Putkiewicz
Scenografia Dorota Banasik
Reklamy