W ostatnią środę w Teatrze Kamienica odbyła się konferencja inaugurująca nowy sezon artystyczny. Spotkanie prowadzone przez parę dyrektorską – Justynę Sieńczyłło i Emiliana Kamińskiego, nie było zwykłą, nużącą, surową konferencją, na którą przychodzi się, nudzi i wychodzi. Nie było…, nie było bo na pewno słyszeliście – Kamienica to więcej niż teatr.

524_stacjakultura_1271744527

To nie są puste słowa. Odkąd zaczęłam pracę jako krytyk teatralny, teatr to dla mnie nie tylko ciekawy repertuar i dobre aktorstwo. Zaczęłam zwracać uwagę na to, co dzieję się wokół. Przede wszystkim na atmosferę teatru. Na małe szczegóły, które nadają klimat miejscu, dodają magii i uroku. Atmosfera teatru zależy w dużej mierze od pracowników teatru – ich podejście do klienta to połowa sukcesu. O wiele przyjemniej jest przebywać w miejscu, gdzie ludzie się do Ciebie uśmiechają, są pomocni i nieschematyczni. Nie ma nic bardziej denerwującego niż schematyczność. Pracownicy Teatru Kamienica są bardzo daleko od ogólniej pojmowanej szablonowości. Teatr musi być elastyczny, ludzie muszą być elastyczni. Dla zespołu Kamienicy nie ma rzeczy niemożliwych – wystarczy otwarty umysł i ciepłe serce. Wszystko można…jeśli tylko się chce!

Co nowego w Kamienicy?

Niesztampowość Kamienicy uwidacznia się także w działaniach, które podejmuje. Wychodzi poza granicę teatru. To miejsce, gdzie codzienne życie łączy się z kulturą. Można pokusić się o stwierdzenie, że Kamienica to połączenie szkoły, muzeum, teatru, restauracji i… przedszkola. Znajdziesz tam wszystko – od przedstawień i warsztatów dla dzieci, przez pyszny obiad i naukę historii Warszawy, na genialnych spektaklach kończąc. Całe spektrum możliwości.

W nadchodzącym sezonie TK także nie zawiedzie swoich miłośników. Wiele ciekawych premier, wystaw i przedsięwzięć.

„OLD LOVE”

6310

„Old Love” to komedia, która opowiada o miłości. Miłości dojrzałych ludzi, która kiełkuje przed ponad 20 lat. Spektakl dotyka tematu fizyczności, emocji i prawdziwej namiętności. Sztuka „Old Love” autorstwa Norma Fostera w reżyserii Andrzeja Chichłowskiego będzie miała premierę 19.10.

Występują: Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Artur Barciś, Paweł Domagała i Matusz Banasiuk, Zuza Grabowska i Barbara Kurdej-Szatan.

 
 
 

 „4 TONY PODŁOGI”

Monodram Pawła Burczyka to prawdziwa perła. Mocno ironiczny tekst opowiadający o związkach, miłości i manipulacji. Odwieczna wojna damsko-męska przedstawiona z przymrużeniem oka. Dobre aktorstwo i nieprzewidziane zwroty akcji. Reżyseria – Olimpia Poniźnik-Burczyk, premiera 28.09.

„MĄŻ MOJEJ ŻONY”
 

1094996_639741919399169_114655537_n

„Mąż mojej żony” – historia autorstwa Miro Gavrana to opowieść o wielkiej namiętności i szaleństwie. Dwóch mężczyzn – Przemysław Bluszcz i Tomasz Obara (będący także reżyserem spektaklu) i jedna kobieta – to zwiastuje prawdziwą katastrofę. Jest śmiesznie, zaskakująco i niewątpliwie ciekawie. Premiera 04.10.

 

Spektakle „Mąż mojej żony” i „Cztery tony podłogi” miałam okazję podejrzeć na środowej konferencji i mogę obiecać – będzie ciekawie!

Będą również, tak jak dotychczas, spektakle dla dzieci – w ramach Małej Kamienicy i młodzieży przygotowywane między innymi razem z oddziałem prewencji warszawskiej policji. Planowy spektakl „My, dzieci z dworca ZOO” Kai Hermanna i Horsta Riecka będzie połączony z 15-minutowym spotkaniem z psychologiem i pogadanką na temat zgubnego działania narkotyków. Ponadto 7 stycznia odbędzie się bardzo ważna premiera wierszy Władysława Broniewskiego według Krzysztofa Kolbergera, który był wielkim przyjacielem Teatru Kamienica. Spektakl połączony będzie z wieczorem pamięci o Krzysztofie Kolbergerze, który zmarł w 2011 roku.

Co jeszcze?

MAKIETA WARSZAWY – SIERPIEŃ 1939

Prawdopodobnie największą niespodzianką była prezentacja makiety Warszawy z sierpnia 1939 roku autorstwa Bogny Romańskiej i Michała Mroczka.

1240231_639264522780242_857478740_n

fot. facebook Teatr Kamienica

„Głównym celem pomysłodawców jest promocja tradycji i wiedzy na temat dawnej Warszawy  oraz ocalenie od zapomnienia najwspanialszych miejsc „Paryża Północy”. Wartym zauważenia jest fakt, że Teatr Kamienica powstał w budynku, który jako jeden z nielicznych przetrwał zawirowania XX wieku, co też skłoniło Emiliana Kamińskiego do odtworzenia tej części miasta, która po 1939 r została całkowicie zniszczona i odbudowana w innym stylu. Kolejnym założeniem pomysłodawców jest stworzenie programu edukacyjnego, który docelowo ma przywoływać pamięć o latach świetności miasta, jego historii (rozkwitu, zniszczenia i odbudowy) oraz przypominać o nieistniejącej już zabudowie.” – informują organizatorzy.

Makieta obejmuje tereny od Ogrodu Saskiego z nieistniejącym już Pałacem Saskim po Dworzec Główny.  Praca nad rekonstrukcją miasta rozpocząeły się w 2012 roku. Autorzy korzystali z archiwalnych zdjęć, map, planów lotniczych i pocztówek. Prace nad rekonstrukcją miniaturowego miasta rozpoczęły się na jesieni 2012 roku. Uroczysta prezentacja makiety planowana jest na 30 września 2013 w Teatrze Kamienica.

 Jestem pewna, że tak jak w dziennikarskiej braci wczoraj, tak w każdym makieta wzbudzi zachwyt. Niesamowicie staranna praca wymagająca niebywałej precyzji, olśniewa i przypomina czasy dawnej Warszawy.

To jedynie część niespodzianek, które w nowym sezonie szykuje dla nas Teatr Kamienica z Justyną Sieńczyłło i Emilianem Kamińskim na czele. Niezaprzeczalnym  faktem jest, że z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Repertuar Kamienicy to lekkie komedie, przeszywające kryminały, ambitne dramaty, a także edukacyjne przedstawienia dla dzieci. Cały wachlarz możliwości. Przyjdź i ciesz się chwilą. Poczuj się jak u siebie. W tej Kamienicy jest jak w domu… bo to więcej niż teatr!

Reklamy