…a to wcale niełatwe. Nie spojrzysz jasno w przyszłość, nie poczujesz energii obecnej chwili jeśli nie domkniesz przeszłości. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość tworzą całość, dopełniają się w swojej istocie. Kluczem do sukcesu pozostaje właśnie świadome rozumienie, poznanie i dostrzeganie.

6918-zapomnij__o_przeszlosci_zajmij_sie__terazniejszoscia_aby_przyszlosc__byla_lepsza

Uczyć się na błędach, mówią. Wyciągać wnioski, powiadają. Ilu z tych, wydawałoby się, dobrych doradców  tak naprawdę to potrafi? Człowiek nie ma w zwyczaju zastanawiać się nad powtarzanymi od wieków mądrościami. Nie czuje też potrzeby konfrontowania ich z własnym życiem i postępowaniem. Niestety, często właśnie dlatego, że proste prawdy są zbyt trudne. Rzeczywistość jest jednak taka, że nie każdy błąd będzie dla Ciebie nauczką, tak jak i nie zawsze to, co Cię nie zabije, uczyni Cię silniejszym. Ale czy nie łatwiej jest w to wierzyć?

Oczywiście, że łatwiej. Generalnie podejrzewam, że połowa ludowych mądrości ma wyłącznie na względzie poprawę samopoczucia, mniej realne przekazanie życiowych wskazówek. Cóż.., pozornie łatwiej, ale czy na pewno?

Bycie tu i teraz, przeżywanie każdej emocji, chwili jest teraz bardzo trendy. Sama niedawno popełniłam o tym tekst, który możecie przeczytać tutaj. Niewielu jednak ma świadomość tego, jak trudny to jest zabieg i jak bardzo trzeba, przede wszystkim!, kochać siebie samego.

Żadne książki czy mądre rady nie kształtują nas tak jak nasze własne doświadczenia, nasze radości i rany. Nie każde doświadczenie będzie dla nas znaczące, ale wiele z nich będzie miało wpływ na to jak spostrzegać będziemy ludzi czy jak doświadczać będziemy emocji.

Zafiksowanie na którymkolwiek z okresów jest złe. Zbytnie zakotwiczenie w przeszłości powoduje, że nie jesteśmy w stanie przeżywać w pełni aktualnych emocji, nie mówiąc już o planowaniu, ba, widzeniu przyszłości w ogóle. Osadzenie w przyszłości natomiast nigdy nie pozwoli nam domknąć przeszłości, co skutkować może wyłącznie coraz większym zagubieniem i trudnością w znalezieniu spokoju i prostej ludzkiej stabilizacji. Widząc wyłącznie przyszłość, goniąc ją bezsensownie, nigdy nie przeżyjemy tu i teraz, nigdy też, prawdopodobnie z lęku, nie będziemy potrafili pogodzić się z przeszłością, wyzwolić się od niej.

Jakby na to nie patrzeć, najbardziej obrywa (jak zawsze) teraźniejszość. Właśnie ta chwila, teraz. Ta, której zazwyczaj nie zauważasz, której nie celebrujesz, która ucieka w mgnieniu oka, a ty orientujesz, że jej nie ma i żałujesz, gdy dawno już odeszła. To co dzieje się w Twoim życiu, jakie emocje, jakie barwy mają Twoje dni zależy wyłącznie od Ciebie. Dlatego tak ważne jest byś potrafił zogniskować swoją uwagę na tym, co najważniejsze. Naucz się czerpać nie tylko z dobrego, ale może przede wszystkim ze złego. Niech każda rana, każde cierpienie, ale i każdy uśmiech i dobra energia będą dla Ciebie doświadczeniem, które kształtuje Twoje teraz. Pogódź się z przeszłością. Pozamykaj wszystkie niedomknięte drzwi, wybacz, zrozum, zapomnij lub odnów. Nie chowaj gniewu, nie zazdrość, nie kumuluj emocji. Domknij i idź dalej. Tam czeka Cię teraźniejszość, która jest cudem samym w sobie. Zostaw przyszłość przed sobą. Myśl o niej, tak jak i myśl o przeszłości. Zbieraj doświadczenia, czerp i ucz się. Niech każda chwila będzie dla Ciebie drogowskazem i dobrym wspomnieniem. Nie goń i nie odwracaj się plecami. Kluczem nie jest wymazanie przeszłości i przyszłości. Nie tędy droga. Ważne jest byś potrafił odnaleźć równowagę. Byś potrafił uczyć się przeszłością, stawiać cele przyszłości, ale nigdy nie zapominał i przeżywał swoją teraźniejszość.

Życie na Ciebie nie poczeka. Wyzwól swoje myśli, swoje emocje i całym sobą przyjmuj energię trwającej chwili.

Czuj.

Doświadczaj.

Przeżywaj.

Kochaj.

Płacz.

Wybaczaj.

Zapominaj.

Ucz się.

Pamiętaj.

Pamiętaj, Twoje życie jest cudem. Ty jesteś cudem.

Advertisements