To zadziwiające jak łatwo dzisiaj o depresję. O smutek, niezadowolenie czy zazdrość. Moda na „miej wy*ebane, a będzie Ci dane” powoli umiera. Teraz czeka nas era narzekania, niechęci i permanentnego cierpienia.

Zachowując pełnie optymizmu staram się zrozumieć skąd w ludziach tyle smutku i frustracji. To skutek zmian gospodarczych czy może efektu cieplarnianego ? Choroba cywilizacyjna, którą wywołujemy sami.  Tworzymy bezpieczną przestrzeń by mogła się rozwijać i zbierać coraz większe żniwo.

frustracja – słowo klucz

Istotnie, uwielbiam je. Jest tak uroczo dźwięczne i pojęciowo bardzo szerokie. Dzięki temu prawdopodobnie tak bezbłędnie odnajduje się w społeczeństwie.

jestem sfrustrowany

praca mnie frustruje

żona mnie frustruje

pogoda mnie frustruje

.. a jak mnie frustruje, że tylko trzy dziewczyny polubiły moją nową profilówkę na facebook’u!

Frustrować, jak się okazuje, może absolutnie wszystko.  Skąd tyle gniewnej energii? Skąd te pokłady złości? Ta niewypowiedziana niechęć i marazm?

szczęście to wybór

Życie to przede wszystkim świadome podejmowanie decyzji i wybieranie ścieżek. Świadomie. Dokładnie tak samo jest ze szczęściem, spełnieniem, radością. Twoje podejście do świata, wyzwania jakie przed Tobą stawia to świadomy wybór. Możesz pozwolić przywiązać sobie do kończyn sznurki i bezwładnie dać sobą sterować. Możesz usiąść, płakać i poddać się. Nie widzieć sensu. Bardzo popularne dzisiaj jest także narzekanie. Możesz więc usiąść lub dla odmiany położyć się i narzekać. Narzekać, że nie masz pracy, że jesteś sam, że nie umiesz hiszpańskiego i nie masz prawo jazdy na traktor. Marnować swoją energię i mimowolnie ściągać się coraz niżej.

Cóż jeszcze możesz zrobić?

Najtrudniejsze z najprostszych. Być szczęśliwym. Wziąć odpowiedzialność za swoje życie, za swoje działania i decyzje. Wybrać szczęście i działać.

motywacja to twój sukces

sukces to twoja motywacja

Odrzuć to, co podcina Ci skrzydła i skup się na tym, co tu i teraz. To Ty kreujesz swoją rzeczywistość, pamiętasz?

kamień u nogi

Szczęście jest stanem umysłu. Szczęście jest stylem życia. Jeżeli będziesz potrafił odrzucić to, co minione i przestać biec bezsensownie za tym, co przed tobą – dostrzeżesz jak piękne jest teraz. Nigdy nie poczujesz dobrej energii trwającej chwili, jeśli wszystkie swoje siły będziesz inwestować w odtwarzanie przeszłości lub heroiczną walkę o przyszłość.

zakotwiczenie w przeszłości, zafiksowanie na przyszłości

Twoje myśli warunkują Twoje działania.

Twoje działanie warunkuje Twoje życie.

Przypomnij sobie i afirmuj, że to Ty odpowiadasz za swoją rzeczywistość, tworzysz ją, nadajesz jej barw. Zrozum, że możesz być szczęśliwy tu i teraz. Przestań gonić. Nie stawiaj sobie pozornych granic, nie zamykaj szczęścia w stalowe ramy.

będę szczęśliwa po maturze

będę szczęśliwa, gdy będę miała męża

będę szczęśliwa na emeryturze

Słyszysz? Sam wpierasz sobie, że nie możesz być szczęśliwy w tej chwili. Skazujesz się na smutek, a nienasycenie nigdy ni pozwoli Ci być w pełni usatysfakcjonowanym. Skup się na tej chwili i uczyń ją najlepszą. Każdą następna przeżywaj biorąc z niej wszystko, co cenne. Możesz być szczęśliwy. To Twój wybór. Zastanów się jak ważny jesteś dla siebie samego i jak niewiele potrzeba by zachłysnąć się rzeczywistością. Przeżywaj każdą chwilę tak byś nie musiał żałować żadnej emocji, żadnego gestu i słowa.

Happiness-is-Habit

Happiness is a choice

Co wybierasz?

Advertisements